ODC Spira Mix

Spira Mix är en handtuftad matta tillverkad i ett tunt, extra fint bearbetat ullgarn.

Samtliga kulörer i kollektionen ODC Siri går att använda i en egen design.

Den här produkten är klimatkompenserad.

Kulörer

Lagervara

Klicka på + för att lägga i provkorg

Spira Mix Sober Red

Spira Mix Camel

Spira Mix Nordic Forest

Spira Mix Elegant Blue

Spira Mix Warm Slate

Klimatkompenserad produkt

För alla våra kollektioner beräknar vi klimatavtrycket från uttag av råvaror till levererad produkt. För att ta ansvar för den påverkan som uppstår investerar vi i kravställda projekt som motsvarar utsläppen och leder till permanenta klimatbesparingar på andra platser i världen.

Läs mer om vårt hållbarhetsarbete.

Produktinformation

Användningsområden: Hotell, mötesrum, lounger, sittgrupper, övriga offentliga utrymmen med normal trafik där det ställs höga krav på komfort och design.

Observera: Handgjorda mattor kan ha mindre variationer i färg, garn och struktur vilket ej är att betrakta som tillverkningsfel utan som en del av mattans originalitet. Tolerans för storleksskillnader: +/- 3%.

Mattor gjorda av naturmaterial, såsom ull, släpper ifrån sig en viss del fiber som kallas för skärull. Mängden skärull minskar över tid i och med att mattan dammsugs regelbundet med en borstvallsdammsugare.
  • Rullbredd:
    Valfri upp till 9 meter
  • Tillverkning:
    Handtuftad, skuren lugg
  • Material:
    100% Tunn ull
  • Baksida:
    Naturlig latex, polyester, bomullsbandkant
  • Total höjd:
    ca 45 mm
  • Totalvikt:
    ca 6000 g/m2
  • Brandklass:
    Cfl-s1
  • Antistatiska egenskaper:
    Permanent antistatisk
  • Hållbarhet:
    Klimatkompenserad produkt