ODC Aster Vintage
Aster Vintage är en handtuftad matta tillverkad i tjockare viskos. Viskos är en textilfiber tillverkad av förnyelsebar råvara, en cellulosa gjord av odlad eukalyptus. Mattan finns i ett antal standardfärger och kan läggas både heltäckande och som lös matta.
Samtliga kulörer i kollektionen ODC Aster går att använda i en egen design.
Kulörer
Lagervara
Klicka på + för att lägga i provkorgKlimatkompenserad produkt
För alla våra kollektioner beräknar vi klimatavtrycket från uttag av råvaror till levererad produkt. För att ta ansvar för den påverkan som uppstår investerar vi i kravställda projekt som motsvarar utsläppen och leder till permanenta klimatbesparingar på andra platser i världen.
Produktinformation
Observera: Handgjorda mattor kan ha mindre variationer i färg, garn och struktur vilket ej är att betrakta som tillverkningsfel utan som en del av mattans originalitet. Tolerans för storleksskillnader: +/- 3%.
Mattor gjorda av naturmaterial, såsom viskos, släpper ifrån sig en viss del fiber som kallas för skärull. Mängden skärull minskar över tid i och med att mattan dammsugs regelbundet med en borstvallsdammsugare.
Fysiska prover kan ej skickas ut utan måste specialbeställas.
-
Rullbredd:Valfri upp till 9 meter
-
Tillverkning:Handtuftad, mix av skuren och öglad lugg
-
Material:100 % grov viskos
-
Baksida:Naturlig latex, polyester, bomullsbandkant
-
Total höjd:Skuren lugg: ca 12 mm / Öglad lugg: ca 10 mm
-
Totalvikt:ca 4500 g/m2
-
Miljö:Klimatkompenserad produkt
-
Brandklass:Cfl-s1
-
Antistatiska egenskaper:Permanent antistatisk
